Spa 282013
 
ECCC_2013_logo

Final Ranking after 7 Rounds

Rk. SNo FED Team Games   +   =   -  TB1  TB2  TB3  TB4  TB5
1 1 MNC Cercle d’Echecs de Monte-Carlo 7 7 0 0 14 154.5 23.5 104.0 104.00
2 5 RUS Ugra 7 4 2 1 10 89.5 16.0 109.5 70.50
3 2 RUS SHSM Nashe Nasledie 7 3 3 1 9 108.0 19.0 98.0 50.50
4 3 ARM Mika Chess Club 7 4 1 2 9 104.0 15.5 97.5 58.00
5 4 ROU CS Politechnica-Antibiotice Iasi 7 3 1 3 7 101.5 17.0 107.0 42.50
6 8 LTU MRU – Vilniaus Fortas 7 3 1 3 7 56.0 14.0 73.0 22.00
7 7 SRB Jelica PEP 7 2 2 3 6 72.5 15.0 79.0 21.00
8 6 SRB Chess Club BAS 7 2 2 3 6 67.5 12.0 92.0 26.00
9 9 ITA Fischer Chieti 7 2 1 4 5 31.0 10.5 85.0 11.50
10 10 BIH “Rudar” Prijedor 7 1 1 5 3 24.5 7.5 76.5 4.00
11 11 AUT ASVOE Pamhagen 7 0 1 6 1 23.0 4.0 78.0 0.00

Team-Composition for federation LTU

  6. MRU – Vilniaus Fortas (RtgAvg:2171, Captain: Vaidas Sakalauskas / TB1: 7 / TB2: 56)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 WGM Daulyte Deimante 2364 LTU 12802859 ½ ½ ½ 0 1 0 2.5 6 2299 2262
2 WIM Zaksaite Salomeja 2184 LTU 12801496 ½ 0 1 1 1 0 3.5 6 2273 2326
3 Batkovskyte Dominyka 2082 LTU 12803243 0 1 1 1 1 0 4.0 6 2230 2349
4 Paulauskaite Gintare 2053 LTU 12802964 0 0 + 1 0 0 2.0 6 2258 2018

Player info

Daulyte Deimante WGM 2364 LTU Rp:2262
Rd. SNo Name Rtg FED Rp Pts. Res. Bo.
1 36 GM Harika Dronavalli 2475 IND 2481 3.0 s ½ 1
2 18 IM Bojkovic Natasa 2414 SRB 2301 2.0 w ½ 1
3 32 WFM Novkovic Julia 2105 AUT 2127 1.5 w ½ 1
4 1 IM Zimina Olga 2337 ITA 2340 3.0 s 0 1
5 46 Nesic Dragana 1842 BIH 1849 0.5 s 1 1
6 23 GM Hou Yifan 2621 CHN 2736 5.0 w 0 1
Zaksaite Salomeja WIM 2184 LTU Rp:2326
Rd. SNo Name Rtg FED Rp Pts. Res. Bo.
1 37 IM Mkrtchian Lilit 2469 ARM 2296 2.0 w ½ 2
2 19 IM Gaponenko Inna 2400 UKR 2435 3.5 s 0 2
3 33 Hapala Lisa 2018 AUT 1467 0.0 s 1 2
4 2 WIM Brunello Marina 2263 ITA 2135 2.0 w 1 2
5 45 Plivcevic Ivana 1881 BIH 1458 0.0 w 1 2
6 24 GM Koneru Humpy 2607 IND 2725 6.0 s 0 2
Batkovskyte Dominyka 2082 LTU Rp:2349
Rd. SNo Name Rtg FED Rp Pts. Res. Bo.
1 35 GM Danielian Elina 2471 ARM 2533 4.5 s 0 3
2 20 WGM Stojanovic Andjelija 2302 SRB 2207 2.0 w 1 3
3 34 WFM Horvath Maria 2036 AUT 1819 0.5 w 1 3
4 43 Gueci Tea 2054 ITA 2110 2.0 s 1 3
5 44 Jacimovic Sara 2000 BIH 1950 1.0 s 1 3
6 26 GM Cramling Pia 2515 SWE 2548 5.0 w 0 3
Paulauskaite Gintare 2053 LTU Rp:2018
Rd. SNo Name Rtg FED Rp Pts. Res. Bo.
1 38 IM Javakhishvili Lela 2435 GEO 2423 4.0 w 0 4
2 21 WGM Chelushkina Irina 2280 SRB 2220 1.5 s 0 4
3 48 Schmidbauer Andrea 1885 AUT 0 0.0 s 1K 4
4 3 Di Primio Eugenia 1982 ITA 1900 1.5 w 1 4
5 49 WIM Djukic Sandra 2150 SRB 2218 3.0 w 0 4
6 27 IM Skripchenko Almira 2441 FRA 2425 2.5 s 0 4

Board Pairings

Round 1 on 2013/10/20 at 15:00
Bo. 3   Mika Chess Club Rtg - 8   MRU – Vilniaus Fortas Rtg 3 : 1
3.1 GM Harika, Dronavalli 2475 - WGM Daulyte, Deimante 2364 ½ – ½
3.2 IM Mkrtchian, Lilit 2469 - WIM Zaksaite, Salomeja 2184 ½ – ½
3.3 GM Danielian, Elina 2471 - Batkovskyte, Dominyka 2082 1 – 0
3.4 IM Javakhishvili, Lela 2435 - Paulauskaite, Gintare 2053 1 – 0
Round 2 on 2013/10/21 at 15:00
Bo. 8   MRU – Vilniaus Fortas Rtg - 6   Chess Club BAS Rtg 1½:2½
5.1 WGM Daulyte, Deimante 2364 - IM Bojkovic, Natasa 2414 ½ – ½
5.2 WIM Zaksaite, Salomeja 2184 - IM Gaponenko, Inna 2400 0 – 1
5.3 Batkovskyte, Dominyka 2082 - WGM Stojanovic, Andjelija 2302 1 – 0
5.4 Paulauskaite, Gintare 2053 - WGM Chelushkina, Irina 2280 0 – 1
Round 3 on 2013/10/22 at 15:00
Bo. 8   MRU – Vilniaus Fortas Rtg - 11   ASVOE Pamhagen Rtg 3½: ½
5.1 WGM Daulyte, Deimante 2364 - WFM Novkovic, Julia 2105 ½ – ½
5.2 WIM Zaksaite, Salomeja 2184 - Hapala, Lisa 2018 1 – 0
5.3 Batkovskyte, Dominyka 2082 - WFM Horvath, Maria 2036 1 – 0
5.4 Paulauskaite, Gintare 2053 - Schmidbauer, Andrea 1885 + – -
Round 4 on 2013/10/23 at 15:00
Bo. 9   Fischer Chieti Rtg - 8   MRU – Vilniaus Fortas Rtg 1 : 3
4.1 IM Zimina, Olga 2337 - WGM Daulyte, Deimante 2364 1 – 0
4.2 WIM Brunello, Marina 2263 - WIM Zaksaite, Salomeja 2184 0 – 1
4.3 Gueci, Tea 2054 - Batkovskyte, Dominyka 2082 0 – 1
4.4 Di Primio, Eugenia 1982 - Paulauskaite, Gintare 2053 0 – 1
Round 5 on 2013/10/24 at 15:00
Bo. 10   “Rudar” Prijedor Rtg - 8   MRU – Vilniaus Fortas Rtg 1 : 3
4.1 Nesic, Dragana 1842 - WGM Daulyte, Deimante 2364 0 – 1
4.2 Plivcevic, Ivana 1881 - WIM Zaksaite, Salomeja 2184 0 – 1
4.3 Jacimovic, Sara 2000 - Batkovskyte, Dominyka 2082 0 – 1
4.4 WIM Djukic, Sandra 2150 - Paulauskaite, Gintare 2053 1 – 0
Round 6 on 2013/10/25 at 15:00
Bo. 8   MRU – Vilniaus Fortas Rtg - 1   Cercle d’Echecs de Monte-Carlo Rtg 0 : 4
1.1 WGM Daulyte, Deimante 2364 - GM Hou, Yifan 2621 0 – 1
1.2 WIM Zaksaite, Salomeja 2184 - GM Koneru, Humpy 2607 0 – 1
1.3 Batkovskyte, Dominyka 2082 - GM Cramling, Pia 2515 0 – 1
1.4 Paulauskaite, Gintare 2053 - IM Skripchenko, Almira 2441 0 – 1

Team-Composition with round-results

  1. Cercle d’Echecs de Monte-Carlo (RtgAvg:2576, Captain: Almira Skripchenko / TB1: 14 / TB2: 154.5)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 GM Hou Yifan 2621 CHN 8602980 1 ½ 1 1 ½ 1 5.0 6 2463 2736
2 GM Koneru Humpy 2607 IND 5008123 1 ½ 1 1 ½ 1 1 6.0 7 2412 2725
3 GM Muzychuk Anna 2560 SLO 14111330 1 1 1 0 1 1 5.0 6 2370 2643
4 GM Cramling Pia 2515 SWE 1700030 1 ½ 1 ½ 1 1 5.0 6 2260 2548
5 IM Skripchenko Almira 2441 FRA 13900145 ½ 1 1 2.5 3 2132 2425
  2. Ugra (RtgAvg:2436, Captain: Pavel Lobach / TB1: 10 / TB2: 89.5)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 GM Ushenina Anna 2497 UKR 14110911 + ½ 0 ½ ½ ½ ½ 3.5 7 2499 2442
2 WGM Pogonina Natalija 2485 RUS 4147855 + 1 0 1 1 ½ ½ 5.0 7 2472 2597
3 WGM Kovanova Baira 2396 RUS 4164083 1 0 ½ ½ ½ 2.5 5 2326 2326
4 IM Romanko Marina 2359 RUS 4149351 0 1 ½ 1 ½ 3.0 5 2355 2427
5 WGM Shadrina Tatiana 2364 RUS 4119118 1 1 0 0 2.0 4 2290 2311
  3. SHSM Nashe Nasledie (RtgAvg:2463, Captain: Aleksandr Zlochevskii / TB1: 9 / TB2: 108)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 GM Kosteniuk Alexandra 2495 RUS 4128125 1 1 0 ½ ½ 3.0 5 2481 2553
2 GM Gunina Valentina 2506 RUS 4167570 0 1 0 0 ½ 1 2.5 6 2426 2370
3 IM Kovalevskaya Ekaterina 2410 RUS 4116704 ½ 1 ½ 1 ½ 1 4.5 6 2315 2508
4 WGM Girya Olga 2439 RUS 4195752 ½ 1 1 ½ ½ ½ 1 5.0 7 2272 2430
5 IM Savina Anastasia 2403 RUS 4196872 1 1 1 + 4.0 4 2188 2995
  4. Mika Chess Club (RtgAvg:2463, Captain: Anahit Vardapetyan / TB1: 9 / TB2: 104)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 GM Harika Dronavalli 2475 IND 5015197 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 3.0 6 2481 2481
2 IM Mkrtchian Lilit 2469 ARM 13300601 ½ ½ ½ 0 0 ½ 2.0 6 2421 2296
3 GM Danielian Elina 2471 ARM 13300210 1 0 1 ½ 1 1 4.5 6 2340 2533
4 IM Javakhishvili Lela 2435 GEO 13601458 1 ½ ½ 0 1 1 4.0 6 2298 2423
  5. CS Politechnica-Antibiotice Iasi (RtgAvg:2451, Captain: Manole Vasile / TB1: 7 / TB2: 101.5)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 GM Lagno Kateryna 2534 UKR 14109336 1 ½ 1 ½ ½ ½ ½ 4.5 7 2389 2533
2 GM Cmilyte Viktorija 2505 LTU 12801259 1 0 1 1 ½ ½ ½ 4.5 7 2365 2499
3 WGM Bulmaga Irina 2401 ROU 13903063 ½ 1 1 1 0 ½ 0 4.0 7 2307 2357
4 WGM L’ami Alina 2362 ROU 1210246 1 0 1 1 ½ ½ 0 4.0 7 2290 2340
  6. MRU – Vilniaus Fortas (RtgAvg:2171, Captain: Vaidas Sakalauskas / TB1: 7 / TB2: 56)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 WGM Daulyte Deimante 2364 LTU 12802859 ½ ½ ½ 0 1 0 2.5 6 2299 2262
2 WIM Zaksaite Salomeja 2184 LTU 12801496 ½ 0 1 1 1 0 3.5 6 2273 2326
3 Batkovskyte Dominyka 2082 LTU 12803243 0 1 1 1 1 0 4.0 6 2230 2349
4 Paulauskaite Gintare 2053 LTU 12802964 0 0 + 1 0 0 2.0 6 2258 2018
  7. Jelica PEP (RtgAvg:2329, Captain: Jovan Todorovic / TB1: 6 / TB2: 72.5)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 GM Zhukova Natalia 2456 UKR 14101513 1 1 ½ ½ ½ 1 4.5 6 2327 2555
2 WGM Vojinovic Jovana 2347 SRB 937266 ½ 1 ½ 0 ½ 1 3.5 6 2295 2363
3 WIM Rakic Marija 2296 SRB 936286 ½ 1 0 0 ½ ½ 2.5 6 2316 2259
4 WIM Eric Jovana 2218 SRB 938238 0 1 ½ 0 0 1 2.5 6 2074 2153
  8. Chess Club BAS (RtgAvg:2349, Captain: Gordana Markovic / TB1: 6 / TB2: 67.5)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 IM Bojkovic Natasa 2414 SRB 908550 0 ½ 0 ½ ½ ½ 2.0 6 2426 2301
2 IM Gaponenko Inna 2400 UKR 14101181 0 1 0 1 1 ½ 3.5 6 2378 2435
3 WGM Stojanovic Andjelija 2302 SRB 928682 0 ½ 0 1 ½ 2.0 5 2279 2207
4 WGM Chelushkina Irina 2280 SRB 928615 0 1 0 0 ½ 1.5 5 2369 2220
5 WIM Drljevic Ljilja 2183 SRB 928879 0 + 1.0 2 2515 0
  9. Fischer Chieti (RtgAvg:2159, Captain: Andrea Rebeggiani / TB1: 5 / TB2: 31)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 IM Zimina Olga 2337 ITA 4132190 0 0 1 1 1 0 3.0 6 2325 2340
2 WIM Brunello Marina 2263 ITA 822590 0 0 0 1 1 0 2.0 6 2260 2135
3 Gueci Tea 2054 ITA 872342 ½ 0 0 ½ 1 0 2.0 6 2246 2110
4 Di Primio Eugenia 1982 ITA 821942 0 0 0 + ½ 0 1.5 6 2282 1900
  10. “Rudar” Prijedor (RtgAvg:2067, Captain: Rade Javoric / TB1: 3 / TB2: 24.5)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 Nesic Dragana 1842 BIH 14403200 0 ½ 0 0 0 0.5 5 2359 1849
2 Plivcevic Ivana 1881 BIH 14402882 0 0 0 0 0 0.0 5 2333 1458
3 Jacimovic Sara 2000 BIH 14403668 0 0 1 0 0 1.0 5 2190 1950
4 WIM Djukic Sandra 2150 SRB 931390 0 1 1 ½ ½ 3.0 5 2146 2218
5 Gajic Branka 0 BIH 14410109 + 0 1.0 2 2218 0
  11. ASVOE Pamhagen (RtgAvg:2011, Captain: Eva Moser / TB1: 1 / TB2: 23)
Bo. Name Rtg FED FideID 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games RtgAvg Rp
1 WFM Novkovic Julia 2105 AUT 12000086 0 ½ ½ 0 ½ 0 1.5 6 2320 2127
2 Hapala Lisa 2018 AUT 1622080 0 0 0 0 0 0 0.0 6 2267 1467
3 WFM Horvath Maria 2036 AUT 1601660 0 0 0 ½ 0 0 0.5 6 2221 1819
4 Schmidbauer Andrea 1885 AUT 1631217 0 - - - - - 0.0 6 2218 0

publikavo Lietuvos šachmatų federacijos inf.