Čempionate triumfavo 17-metis Jukšta

Nugalėtojai (V.Kazakouski, K.Jukšta ir T.Laurušas) su LŠF direktoriumi A.Baltrūnu bei prezidentu G.Kaminsku.

Penktadienį Vilniuje finišavo 2020 m. Lietuvos vyrų šachmatų čempionato finalas. Po įtemptos devynių ratų kovos nugalėtoju tapo čempionato debiutantas, 17-metis FIDE meistras Karolis Jukšta (FIDE reitingas 2389).

Savaitę vykusiame turnyre 10 pajėgių Lietuvos šachmatininkų, tarp kurių net trys turi prestižinį didmeistrio (GM) titulą. Nepaisant didžiulio varžovų autoriteto, jaunajam kauniečiui pavyko surinkti daugiausia taškų – 7 iš 9. Laimėjęs penkias partijas bei keturias sužaidęs lygiosiomis, K.Jukšta tapo nugalėtoju ir  tašku aplenkė artimiausius persekiotojus – tarptautinius meistrus 20-metį (IM) Valery Kazakouski (2473) ir 23-ejų Tomą Laurušą (2506).

Čempionato finiše K.Jukšta pasiekė svarbią pergalę, baltaisiais nugalėdamas T.Laurušą, kuris pergalės atveju pats būtų įsitvirtinęs turnyro lentelės viršūnėje. Abu šachmatininkai iki tol nebuvo patyrę nė vieno pralaimėjimo, tačiau gausus lygiųjų skaičius neleido ženkliai atitrūkti nuo kitų varžovų. Vis dėlto papildomi rodikliai žadėjo Jukštos pergalę ir siekdamas trečiojo šalies čempiono titulo T.Laurušas privalėjo nugalėti juodaisiais. To padaryti prieš Jukštą šiemet standartinės kontrolės šachmatuose jam dar nebuvo pavykę. Lemiamoje partijoje Tomui nepavyko atverti baltųjų valdovės flango atakai, o siekdamas apsiginti nuo kontratakos prieš savo karalių jis patyrė didelius materialinius nuostolius.

Su 6 taškais iš 8 Laurušui teko tenkintis bronzos medaliu, kadangi jį pasivijo ir dėl nežymaus papildomų rodiklių pranašumo aplenkė V.Kazakouski, paskutiniame rate lygiosiomis sužaidęs su praėjusių metų šalies vicečempionu FM Andriumi Brazdžioniu (2317). Buvęs Baltarusijos atstovas šiemet Lietuvos pirmenybėse varžėsi pirmą kartą. Debiutas jam susiklostė sėkmingai ir pavyko iškovoti sidabrą, nors po turnyro pradžioje patirto pralaimėjimo prieš GM Paulių Pultinevičių (2512) atrodė, jog kova dėl medalių gali būti nelengva.

Dėl vietos ant podiumo kovoti taip pat pretendavęs reitingo lyderis GM Eduardas Rozentalis (2538) paskutiniajame rate taip pat turėjo pripažinti P.Pultinevičiaus pranašumą, po intriguojančios baltųjų bokšto aukos neatradęs tikslaus būdo apsiginti. E.Rozentalis turnyrą baigė su 5,5 taško.

5 ir 6 vietas čempionate užėmė po 5 taškus surinkę didmeistriai P.Pultinevičius bei devyniskart šalies čempionas GM Vidmantas Mališauskas (2410). Nors P.Pultinevičius buvo laikomas vienu čempionato favoritų, po pralaimėjimo V.Mališauskui 4-ajame rate marijampoliečiui prasidėjo nesėkmių ruožas, užsitęsęs iki pat paskutiniųjų ratų.

Septintąją vietą iškovojo A.Brazdžionis, aštuntąją – 15-metis vilnietis Matas Indriūnas (2230), devintasis liko vyriausias čempionato dalyvis 58-erių IM Virginijus Dambrauskas (2220), o paskutinis liko tik turnyro finiše pergalę prieš M.Indriūną iškovojęs Aras Vardanyan (2199).

Įdomu, jog Karolis Jukšta, taip pat įsivykdęs pirmąjį tarptautinio meistro normos balą, šiame turnyre tapo antru jauniausiu Lietuvos čempionato nugalėtoju. Rekordas vis dar priklauso GM Viktorijai Čmilytei-Nielsen, kuri Lietuvos šachmatų čempionate pirmąkart triumfavo 2000 m., kuriai tuo metu buvo 16 metų, 7 mėnesiai ir 28 dienos.