Kov 292022
 
„Lietuvos Respublikos Seimo taurė 2022“ varžybų įrašas
Reportažas laidoje „Seimo savaitė“ (nuo 26:25)

2022 m. kovo 26 d. LR Seimo pranešimas žiniasklaidai

Kovo 26 d. Seimo rūmuose surengtame Nepriklausomybės atkūrimo dienai skirtame turnyre paaiškėjo šachmatų varžybų „Lietuvos Respublikos Seimo taurė – 2022“ nugalėtojai.

Į varžybas susirinkusius šachmatininkus pasveikino šachmatų didmeistrė, Europos čempionė, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Lietuvos šachmatų federacijos prezidentas Gytis Kaminskas, Seimo Pirmininko pavaduotojas, Lietuvos šachmatų federacijos garbės prezidentas Julius Sabatauskas ir varžybų vyriausiasis teisėjas, tarptautinės kategorijos arbitras Raimondas Paliulionis.

Turnyro nugalėtoju tapo ir pereinamąją Seimo taurę iškovojo vilnietis Nikita Posaškovas. Nuo penkerių metų šachmatais žaidžiantis šešiolikmetis džiaugiasi savo laimėjimu: „Labai smagu laimėti šį turnyrą, daug įdomių partijų. Buvo keletas ir konfliktiškų, bet esu patenkintas ir savo žaidimu, ir rezultatu.“

Pirmąją vietą komandų įskaitoje užėmusiai Panevėžio ŠK „Gigant chess“ komandai įteikta pereinamoji Seimo kanclerio taurė.

Moterų kategorijoje turnyre geriausiai pasirodė Margarita Baliūnienė.

Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen žaidė simultaną su vaikais. Po šios dienos žaidimo parlamento vadovė svarstė apie savybes, kurios reikalingos geram šachmatininkui. „Reikia labai įvairių savybių, nes žmonės, žaidžiantys šachmatais, yra labai skirtingi, tačiau dažniausiai vaikai, kurie susidomi šachmatais, yra labiau linkę susikaupti, labiau dėmesingi, mažiau blaškosi. Šachmatai ir treniruoja tas savybes – gebėjimą susikoncentruoti, ilgesnį laiką pabūti ramiai vienoje vietoje. Be kita ko, treniruoja ir mokėjimą priimti ne tik pergalę, bet ir savo pralaimėjimą. Treniruoja daug skirtingų savybių, kurios vėliau būna labai naudingos gyvenime“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo Pirmininkės nuomone, ir šiandien tarp metusių jai iššūkį buvo talentingų vaikų: „Tikrai buvo tokių šiandien. Nesunku pamatyti talentą. Paprastai pastebi iš to, kad vaikai būna labai susikaupę, jie akivaizdžiai stengiasi, jiems svarbus kiekvienas ėjimas. Kartais tokie vaikai labai nusimena po pralaimėtos partijos – tai rodo ambicijas, kad suvokimas savęs kaip sportininko yra gana stiprus. Žinoma, pasitaiko ir visiškai „neįsipaišančių“ į bendras taisykles šachmatininkų, kurie žaidžia lengvai, negalvodami ir viskas jiems vis tiek pavyksta. Būna tokių talentų – vienas iš šimto tūkstančių ar net milijono.“

Parlamento vadovė paneigė bet kokias abejones apie pasidavimą vaikams žaidžiant simultaną.

„Ne, nepasidaviau. Šiandien žaidžiau iš visų jėgų, keliose partijose buvo sudėtinga situacija – teko kaip reikiant pasistengti. Tokiuose simultanuose rezultatas nėra svarbiausias dalykas. Tai yra galimybė jauniems šachmatininkams ar šachmatų mėgėjams susitikti su profesionalais. Tai viena vertė. Kita vertus, kadangi tuo pat metu žaidi su daug varžovų, lygis šiek tiek išsilygina, nes stipresnis žaidėjas negali skirti tiek laiko vienai partijai ir yra didesnė tikimybė padaryti klaidų. Nors senokai jau nesu profesionalė, bet šiandien buvau toje rolėje“, – šypsojosi Seimo Pirmininkė.

Tuo pat metu jos vyras – Danijos šachmatų didmeistris (aukščiausią reitingą turintis Lietuvoje gyvenantis žaidėjas), pasaulio šachmatų čempiono Magnuso Karlseno (Magnus Carlsen) treneris Pėteris Hainė Nielsenas (Peter Heine Nielsen) – šiandien Seime žaidė šachmatų partijas su dviem varžovais nežiūrėdamas į lentą. Pasak jo, tai nėra taip sudėtinga: „Tai taip pat, kaip žaidžiant įprastus šachmatus. Kuomet žaidžiame partiją, yra padėtis ant lentos, tačiau mes turime apgalvoti daug galimų ėjimų į priekį. Taigi, mes esame įpratę tai daryti. Matyti lentą savo galvoje yra įprasta, kartais net plaukiodamas aš galvoju apie šachmatus. Aš paprastai žaidžiu su dviem varžovais, tačiau yra žmonių, kurie akluoju būdu vienu metu žaidžia su trisdešimčia, o rekordas yra 48 varžovai.“

P. H. Nielsenas į klausimą, ar įmanoma ištreniruoti žaidimą akluoju būdu, ar žmogus turi turėti šį sugebėjimą, atsako labai kukliai: „Tai grynai treniruotės. Žinoma, tam tikrą sugebėjimą mes privalome turėti, bet tai nėra sudėtingiausia šachmatų dalis. Bet kuriam šachmatų profesionalui tai lengva. Jei nežaidžiančiam žmogui šachmatų lenta atrodo kaip 32 dalių dėlionė, man tai organiška pozicija, kurioje aš atsimenu kartu einančias dalis, lyg matyčiau bendrą paveikslą, istoriją, kurios siužetą jau žinau.“

Iš Visagino vaikus simultanui su Seimo Pirmininke atvežęs Visagino tarybos narys, buvęs irkluotojas, olimpietis Jevgenijus Šuklinas sako, kad atvykimas žaisti į Vilnių su tokio lygio žaidėja vaikams yra labai didelė paskata siekti sporto aukštumų.

„Viskas dar labiau mėgėjų lygyje, treneris dirba iš idėjos, skiria tam savo laisvą laiką (pats nėra šachmatų treneris), bet tendencijos labai geros, ateityje, manau, turėsime labai gerą šachmatų lygį. Atvykti čia mūsų vaikams didelė motyvacija, papasakojau apie V. Čmilytės-Nielsen pasiekimus. Norinčių atvykti buvo gerokai daugiau. Neabejoju, kad po šios išvykos norinčių lankyti šachmatus tikrai padaugės“, – įsitikinęs J. Šuklinas.

Nugalėtojams apdovanojimus įteikė Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen, Seimo Pirmininko pavaduotojas J. Sabatauskas, Seimo kancleris Modestas Gelbūda, Lietuvos šachmatų federacijos direktorius Arvydas Baltrūnas ir Vilniaus žydų bendruomenės pirmininkas, Lietuvos šachmatų federacijos garbės prezidentas Aleksandras Černovas.

Visiems varžybų nugalėtojams įteikti Seimo kanclerio padėkos raštai ir suvenyrai.

Renginio organizatoriai – Seimo kanceliarija kartu su Lietuvos šachmatų federacija, Panevėžio šachmatų klubu ir šachmatų klubu „Icio“.

Seimo kanceliarija ir Lietuvos šachmatų federacija nuo 1995-ųjų organizuoja varžybas, kuriose kartu su šachmatų didmeistriais, tarptautiniais meistrais aktyviai dalyvauja Seimo vadovai, Nepriklausomybės Akto signatarai, įvairių kadencijų parlamentarai, kitų institucijų atstovai, užsienio valstybių politikai, diplomatai ir šios sporto šakos gerbėjai. Seimo rūmuose organizuojamos šachmatų varžybos yra analogų pasaulyje neturintis renginys, išskirtine proga suburiantis prie šachmatų lentos šio sporto entuziastus.

Turnyro rezultatai

Nuotraukos – LR Seimo kanceliarijos, autorė – Džoja Gunda Barysaitė.

publikavo Lietuvos šachmatų federacijos inf.