Moterų šachmatų čempionate – triumfas po 28 metų pertraukos

Moterų čempionato nugalėtojos su LŠF prezidentu Gyčiu Kaminsku

Antradienį finišavo sutrumpintas 2020 m. Lietuvos moterų šachmatų čempionatas. Penkias dienas trukusiame turnyre dėl šalies moterų čempionės vardo šveicariškąja sistema varžėsi 12 šachmatininkių.

Dėl įvairių priežasčių nedalyvavus keletui pajėgių dalyvių, ryški varžybų favoritė pagal reitingą bei turimą patirtį buvo moterų didmeistrė (WGM) Kamilė Baginskaitė (FIDE reitingas 2141). Po 6 ratų kovos K.Baginskaitė buvo pripažinta stipriausia šalies šachmatininke, surinkusi 5 taškus iš 6 ir pagal papildomus rodiklius aplenkusi titulą gynusią 18-metę klaipėdietę moterų FIDE meistrę (WFM) Mariją Šibajevą (1910).

Legendinė 53-ejų šachmatininkė Lietuvos čempionate dalyvavo pirmą kartą po itin ilgos pertraukos. Dar 1997 m. K.Baginskaitė persikėlė gyventi į Jungtines Amerikos Valstijas, o 2000 m. netgi triumfavo JAV moterų čempionate. Po sugrįžimo gyventi į Lietuvą K.Baginskaitė jau turėjo progą dalyvauti moterų čempionate 2019-aisiais, tačiau pasirinko dalyvauti atvirajame čempionate ir tarp moterų varžytis sugrįžo tik šiemet. Lietuvos čempionės titulas – antrasis Baginskaitės kolekcijoje, pirmąjį ji iškovojo 1992-aisiais.

Tiek pat taškų surinkusi 2019 m. Lietuvos čempionė M.Šibajeva nugalėjo K.Baginskaitę tarpusavio partijoje. Juodaisiais Albino kontrgambite Marijai pavyko gauti palankią baigmę bei ją tiksliai realizuoti, tačiau aplenkti savo varžovę jai sutrukdė pralaimėjimas 2019 m. vicečempionei, 17-metei vilnietei Evelinai Ravluševič (1581). Pastaroji po sėkmingo turnyro finišo iškovojo bronzos medalį su 4,5 taško iš 6, pralaimėjusi K.Baginskaitei bei lygiosiomis sužaidusi su 4-oje vietoje likusia šachmatų veterane iš Plungės Rita Bajoraite (1741).

U20 įskaitos nugalėtojos

Čempionate buvo įteikti apdovanojimai jaunimo (iki 20 m.) įskaitoje. Čia už auksą iškovojusios M.Šibajevos bei antroje vietoje likusios E.Ravluševič liko ir bronzą iškovojo kaunietė Barbora Mačiulaitytė (1696). Pergalės paskutinėje partijoje prieš E.Ravluševič atveju Lietuvos merginų (grupėje iki 16 m.) čempionė pati galėjo kibti į prizinę čempionato vietą, tačiau nors pradžioje tinkamai sureagavo į netradicinį debiutą bei įgavo pozicinę persvarą, vėliau klydo gindamasi nuo varžovės įsiveržimo. 40-uoju ėjimu B.Mačiulaitytė padarė lemiamą klaidą ir po šio ėjimo skiriamas papildomas laikas ėjimų apgalvojimui padėti jau nebegalėjo.

Vyrų čempionate lyderiauja Laurušas

Kartu su moterų čempionatu vyksta ir vyrų čempionato finalinis etapas, kuriame ratų sistema žaidžia 10 pajėgių Lietuvos šachmatininkų. Po šeštojo rato vienvaldžiu lyderiu tapo tarptautinis meistras (IM) Tomas Laurušas (2506), turintis 5 taškus iš 6 galimų bei trečiadienį juodaisiais kovosiantis prieš Lietuvos čempionate debiutuojantį iš Baltarusijos federacijos perėjusį IM Valery Kazakouski (2473). Tik pustaškiu (4,5/6) nuo T.Laurušo atsilieka ir veteranas GM Eduardas Rozentalis (2538) bei finale debiutuojantis 17-metis kaunietis FM Karolis Jukšta (2389). Prieš 6-ąjį ratą abu šie žaidėjai lyderiavo kartu su Tomu, tačiau abu savo partijas baigė lygiosiomis (E.Rozentalis nelengvoje pozicijoje taikiai susiderėjo su V.Kazakouski, o K.Jukšta kiek netikėtai atidavė pirmąjį pustaškį sunkiai turnyrą pradėjusiam Arui Vardanyan), o Laurušas nugalėjo IM Virginijų Dambrauską (2210).

Vyrų čempionato nugalėtojas išaiškės penktadienį, o 7-ojo rato pradžia – trečiadienį 14:00.