Naujieji Lietuvos čempionai – Stremavičius ir Šimkūnaitė

2021 m. Lietuvos finalo prizininkai: IM Tomas Laurušas (sidabras), GM Titas Stremavičius (auksas), FM Rokas Klabis (bronza)

Vilniuje išaiškėjo 2021 m. šalies čempionai. Spalio 29 d. (penktadienį) Comfort Hotel viešbutyje finišavo 2021 m. Lietuvos šachmatų čempionato finalas, o dviem dienomis anksčiau baigėsi moterų čempionato kovos.

Vyrų finale dalyvavo 10 dalyvių, žaidusių ratų sistema, o geriausiai tarp jų pasirodė GM Titas Stremavičius (FIDE reitingas 2487). Prieš paskutinę partiją titulo likimas dar nebuvo aiškus, tačiau tapti vienvaldžiu nugalėtoju leido pergalė prieš vyriausią turnyro šachmatininką, 58-erių GM Vidmantą Mališauską (2392), kurio valdovė nusileido trims aktyvioms lengvosioms figūroms

23-ejų kaunietis puse taško aplenkė dukart čempioną IM Tomą Laurušą (2552) ir su 7,5/9 iškovojo pirmąjį nacionalinio čempionato auksą savo karjeroje. Tuo tarpu 25-erių Tomas trečiąjį kartą iš eilės užlipo ant Lietuvos čempionato podiumo, tačiau pirmajame rate patirtas pralaimėjimas tiesioginiam oponentui kiek komplikavo šansus dėl aukso.

Kova dėl bronzos buvo itin įtempta, tačiau medaliu galiausiai džiaugėsi FM Rokas Klabis (2332). Jis ir FM Andrius Brazdžionis (2335) surinko po 5,5 taško iš 9 galimų. 7-ajame rate endšpilyje peržaidęs Andrių, Rokas iškovojo pirmąją savo pergalę turnyre, tačiau finišavo su 3/3. Paskutinėje turnyro partijoje nukovęs FM Tautvydą Vedricką (2359), 26-erių Vilniaus šachmatininkas iškovojo antrąją Lietuvos bronzą savo karjeroje.

Verta pastebėti žaidėjų kovingumą – per paskutiniuosius tris ratus nebuvo užfiksuotos nė vienos lygiosios. Taip pat įdomu, jog paskutinysis ratas pademonstravo baltųjų pranašumą (visos partijos baigėsi 1:0), nors priešpaskutiniame rate baltaisiais laimėjo vienintelis T.Vedrickas.

5-oje vietoje su 4.5/9 liko V.Mališauskas, 6-as – finalo debiutantas Pijus Stremavičius (2209; 4,5/9), 7-as – T.Vedrickas. 8-as liko titulą gynęs FM Karolis Jukšta (2397; 4/9), 9-as – dar vienas finale debiutavęs jaunas šachmatininkas Tomas Povilaitis (1973; 1,5/9), o 10-as liko CM Aras Vardanyan (2277), turėjęs daug perspektyvių pozicijų, tačiau lemiamais momentais klydęs ir finišavęs su 1 tašku iš 9.

2021 m. Lietuvos moterų čempionato prizininkės: Margarita Baliūnienė (bronza), WFM Marija Šibajeva (sidabras), Gabija Šimkūnaitė (auksas)

Tuo tarpu moterų čempionate 7 ratų šveicariškąja sistema susikovė 14 dalyvių, o stipriausia jų pasirodė 19-metė šiaulietė Gabija Šimkūnaitė (1948). Gabija surinko 6 taškus iš 7 ir pirmą kartą tapo Lietuvos moterų šachmatų čempione!

Tarpusavio partijoje nusileidusi jos bendraamžė klaipėdietė WFM Marija Šibajeva (1939) turėjo progą palikti čempionės klausimą papildomiems rodikliams, tačiau paskutinėje partijoje jos varžovė Guoda Perminaitė (17237) atsilaikė ir 2019 m. čempionei Marijai su 5,5/7 antrus metus iš eilės atiteko sidabro medalis.

Nelengvas iššūkis laimėti buvo ir lyderiavusiai Gabijai – paskutiniame rate susikovusi su 15-mete vilniete Kotryna Šukyte (1422) turėjo kaip reikiant paprakaituoti. Nors atrodė, jog baltųjų už paaukotą figūrą įgauti atakos šansai jau atmušti, viską apversti galėjęs būtų 28. Žh8!! su neišvengiamais didžiuliais nuostoliais. Visgi mažiau patyrusi Kotryna ceitnote nesurado šio netikėto manevro ir galiausiai pripažino varžovės pergalę.

Bronzos medalis atiteko kaunietei Margaritai Baliūnienei (1924). Dar neseniai sidabru Europos senjorų (50+) čempionate besidžiaugusią Margaritą pirmojoje partijoje kiek netikėtai nukovė 18-metė kaunietė Aušra Plutaitė (1497), tačiau vėliau pavyko atsigauti ir netgi vienintelei atimti tašką iš G.Šimkūnaitės. 5-ojo rato pralaimėjimas M.Šibajevai reiškė, kad prieš paskutinįj ratą aukštesnės nei 3-os vietos pasiekti nebepavyks, tačiau paskutiniojo rato pergalė leido užlipti ant podiumo.

Kartu vyko ir merginų (U20) čempionatas, čia prie auksinės Gabijos ir sidabrinės Marijos prisijungė su 4/7 ketvirtoje vietoje bendroje lentelėje likusi A.Plutaitė, pagal papildomus rodiklius aplenkusi tiek pat surinkusią kitą bendraamžę iš Kauno – Simoną Perminaitę (1497).

U20 įskaitos prizininkės: WFM Marija Šibajeva (sidabras), Gabija Šimkūnaitė (auksas), Aušra Plutaitė (bronza)