Pultinevičius debiutavo FIDE Pasaulio taurėje


Rugsėjį ir spalį Chanty-Mansijske (Rusija) vyksta elitinis FIDE Pasaulio šachmatų taurės turnyras. Jo finalininkai patenka į 2020 m. kandidatų turnyrą, kurio nugalėtojas žais mačą dėl Pasaulio čempiono titulo su GM Magnusu Carlsenu.

Pasaulio taurėje atkrintamųjų varžybų sistema rungiasi 128 šachmatininkai, kurių dauguma priklauso pasaulio šachmatų elitui – dalyvaus septyni iš pirmųjų dešimties FIDE reitingo lyderių, 2016 m. mačą dėl čempiono titulo žaidęs Rusijos GM Sergejus Karjakinas (2760) bei geriausi pasaulio ar atskirų žemynų šachmatininkai. Aukščiausiai reitinguotas šachmatininkas – trečiasis pasaulio reitingas GM Lirenas Dingas (2811) iš Kinijos.

Varžovai žaidžia dvi klasikinių šachmatų partijas. Jei po jų rezultatas lygus, papildomai žaidžiami greitųjų šachmatų mačai. Nepaaiškėjus nugalėtojui ir tada, žaidžiamos dvi „Žaibo“ šachmatų partijos, o sužaidus lygiosiomis ir čia lauktų „armagedono“ partija (baltosiomis figūromis privaloma laimėti, tačiau suteikiama daugiau laiko).

IM Paulius Pultinevičius su treneriu FM Rolandu Martinkumi

Dalyvauti teisę elitiniame turnyre iškovojo vienintelis Lietuvos atstovas – 17-metis IM Paulius Pultinevičius (FIDE reitingas 2503). Pagal rugpjūčio mėnesio FIDE reitingą tarp Pasaulio taurės dalyvių marijampolietis užėmė vos 120-ąją vietą, todėl jau pirmajame etape jam teko kovoti su itin stipriu oponentu – GM Aleksandru Griščuku (2759) iš Rusijos, šiuo metu patenkančiu į stipriausių šachmatininkų penkioliktuką. 2014 m. A.Griščukas buvo pakilęs net iki 3-osios FIDE reitingo pozicijos, turėdamas 2810 reitingo taškų. Griščukas taip pat yra tapęs Rusijos čempionu bei triskart triumfavo pasaulio „Žaibo“ šachmatų čempionate.

Aabi Pauliaus partijos buvo kovingos, tačiau mače teko pripažinti pajėgaus varžovo pranašumą 0:2. Pirmąją partiją P.Pultinevičius žaidė baltaisiais, tačiau patyręs varžovas debiute neleido įgyti ryškaus pranašumo. Nors didžiąją dalį partijos pozicija buvo žaidybinė ir apylygė, abipusiame ceitnote tiksliau žaidė Griščukas, išnaudojęs praeinantįjį a linijos pėstininką ir dviejų rikių pozicinę persvarą. Dėl gresiančio mato, kurį atidėti leistų tik dideli materialiniai nuostoliai, Paulius pasidavė 36-uoju ėjimu.

Antrojoje mačo partijoje lietuvis Griunfeldo gynyboje išlygino padėtį juodaisiais, tačiau neradęs plano suardė savo valdovės flangą, ir nors atrodė, jog nuo varžovo grėsmių jau pavyks išsisukti, ceitnote lemiama Pauliaus klaida tapo 29…Bxc8, leidęs įsiveržti į Pauliaus teritoriją ir grasinti mato tinklu. Paulius dar bandė gelbėtis desperatiška rikio auka, tačiau amžinojo šacho grėsmės nebuvo ir baltiesiems apsigynus lietuviui teko pasiduoti.

Nors ir nepavyko žengti į kitą Pasaulio taurės etapą, Paulius pasisėmė itin vertingos patirties ir pamokų, kurias pritaikyti galės jau artėjančiame Pasaulio jaunimo čempionate Indijoje spalio mėnesį.

Lietuva FIDE Pasaulio taurėje savo atstovą turėjo pirmą kartą nuo tada, kai šios varžybos tapo atranka į Kandidatų turnyrą. Iki 2004 m. šias varžybas atitiko FIDE Pasaulio čempionatas, kurio nugalėtojas laikytas Pasaulio čempionu pagal vieną iš dviejų tuo metu egzistavusių versijų. Jame yra dalyvavę Lietuvos didmeistriai Šarūnas Šulskis (1998 m., 2002 m. ir 2004 m.), Eduardas Rozentalis (1998 ir 1999 m.), Vidmantas Mališauskas (1996 m.) ir Aloyzas Kveinys (2000 m.)

Aukščiausias Lietuvos atstovų pasiekimas – patekimas į antrąjį etapą. Paskutinį kartą tai padarė Š.Šulskis, 2004 m. jame pralaimėjęs prieš žymų Rusijos GM Konstantiną Sakaevą.

Varžybose Paulių palaikė ir jo brolis Mantas