Šachmatų didmeistriu tapsiantis Pultinevičius sustoti nesiruošia


Marijampoliečiui šachmatininkui Pauliui Pultinevičiui 2019-jeji kupini įspūdžių ir pasiekimų. Neseniai iš elitinio FIDE Pasaulio taurės turnyro sugrįžęs džiaugėsi įspūdžių gausa, nors turnyre ilgai neužsibuvo – jau pirmajame rate buvo eliminuotas šachmatų elitui priklausančio Rusijos didmeistrio Aleksandro Griščuko (FIDE reitingas 2759). „Pasaulio jaunių čempionate žaisiu ne prasčiau nei Griščukas prieš mane“, – kovingos nuotaikos neslepia dvyliktokas.

Paulius Pultinevičius

Atsidurti tarp 128 šachmatininkų, kovojančių dėl patekimo į Kandidatų turnyrą, kurio nugalėtojas kovos su Magnusu Carlsenu dėl čempiono titulo – didžiulis pasiekimas jaunajam Lietuvos šachmatininkui. Paskutinį kartą tokių varžybų atitikmenyje savo atstovą Lietuva turėjo dar 2004-aisiais.

Patekti čia leido įspūdingai sužaistas Europos vyrų čempionatas, kuriame vos 186 startinį reitingą iš 361 turėjęs Paulius užėmė 15-ąją vietą, nugalėjęs ar aplenkęs ne vieną elitinį šachmatininką.

Šiemet Paulius išpildė du iš trijų jam likusių didmeistrio normos balų bei pasiekė 2500 taškų FIDE reitingą, todėl jam artimiausiu metu turėtų būti suteiktas didmeistrio titulas. Rygiškių Jono gimnazijos dvyliktokas tapo jauniausiu didmeistriu Lietuvos istorijoje, tačiau sustoti čia nesiruošia ir pirmiausia koncentruojasi į artėjančių turnyrų kovas.

– Kokie įspūdžiai ir nuotaikos po dalyvavimo FIDE Pasaulio taurėje?
– Įspūdžiai nepakartojami, o nuotaikos išlieka kovingos. Artėja Pasaulio jaunių čempionatas Indijoje, jame žaisiu ne prasčiau nei Griščukas prieš mane.

– Dar iki sužinant varžovą buvo aišku, jog turėsi pajėgų oponentą. Su kuriuo iš elitinių žaidėjų taurėje norėjai susikauti labiausiai? Gal kažkuris iš jų, tavo nuomone, tau būtų buvęs parankesnis nei kiti?
– Tikriausiai iš panašaus lygio ir reitingo žaidėjų geriausia būtų žaisti su Sergejumi Karjakinu. Tai stiprus žaidėjas, tačiau labiau linkęs statyti tvirtas, gynybines pozicijas, jo planai lengviau nuspėjami. Jo žaidimo stilius man parankesnis, todėl galbūt galėčiau tikėtis ir palankesnio rezultato.

– Tikriausiai buvo nelengva prieš tokį varžovą pasiruošti. Kaip sekėsi analizuoti jo repertuarą? Ar pavyko atspėti, ką jis planuoja žaisti? Kokių patarimų davė treneris Rolandas Martinkus?
– Pasiruošimas buvo pakankamas, kad galėčiau kautis prieš jo platų debiutinį repertuarą. Debiutai susiklostė palankiai, gavau žaidybines padėtis. Treneris sakė nebijoti varžovo ir žaisti aktyviai. Griščukas irgi žmogus, todėl net ir tokio aukšto lygio šachmatininkas gali suklysti.

– Ilgą laiką tvirtai laikeisi abiejose partijose, bet galiausiai abipusiame ceitnote Griščukas žaidė itin tiksliai ir sėkmingai. Kokios savybės ir įgūdžiai jam leidžia žaisti tokiu aukštu lygiu. Ko tau iš jo reikėtų pasimokyti? Ko labiausiai trūksta, kad pasiektum jo lygį?
– Šešis kartus didesnė (pagal sužaistas partijas) šachmatininko patirtis bei nuolatinis žaidimas profesionaliame lygyje jam leidžia puikiai žaisti kritinėse situacijose. Svarbu ir psichologija, kur Griščiukas pasirodė už mane stipresnis. Po tokio mačo patirties išmokau į viską žvelgti profesionaliau, reikės tobulinti žaidimą ceitnoto sąlygomis.

– Tai tikriausiai buvo paskutinis turnyras, kuriame dar žaidei su tarptautinio meistro, o ne didmeistrio titulu. Ar tai tapo papildoma motyvacija?
– Didmeistrio titulas – motyvacija dirbti toliau. Pasiekiau daug, bet tikrai nesiruošiu sustoti. Palaikymą jaučiau ir iš Lietuvos šachmatininkų bendruomenės, todėl norisi tobulėti ir turnyruose pasirodyti kuo geriau. Artimiausias tikslas – pasiekti 2600 reitingo taškų ribą.

– Turnyrų maratonas tau nesibaigia, jau spalį keliauji į Indiją. Vėliau Gruzijoje atstovauti Lietuvai Europos komandinėse pirmenybėse. Šiemet išvyksta labai jauna komanda (tu, IM Tomas Laurušas, Andrius Brazdžionis ir FM Rokas Klabis), kuri nors ir atrodo labai perspektyviai, turi vos 37 reitingo vidurkį iš 39. Ko tikiesi iš šių turnyrų? Ar neslegia papildoma atsakomybė dėl to, jog žaisi pirmoje lentoje?
– Pasaulio jaunių čempionate mano tikslas – patekti į penketuką. Europos komandinio čempionato rezultatų prognozuoti nedrįstu, bet startinis numeris tikrai gali būti apgaulingas. Praėjusių metų šachmatų olimpiadoje visus mačus žaidžiau pirmoje arba antroje lentoje, Europos vyrų čempionate žaidžiau su didesnį nei 2600 FIDE reitingą turinčiais šachmatininkais, o ir mačas su Griščuku davė aukšto lygio patirties, todėl žaisti pirmoje lentoje jaučiuosi pasiruošęs.

– Esi dvyliktokas. Kaip sekasi šachmatus derinti su mokslais?
– Praleidžiu daug pamokų, bet man rūpi neatsilikti nuo bendramokslių. Baigęs gimnaziją Marijampolėje vėliau planuoju mokytis aukštojoje mokykloje.