Šachmatų karantinas nesustabdė – elitiniai lietuviai susirinko internetiniame čempionate


Transliacija Youtube.

Balandžio 4 dieną Lietuvoje įvyko Lietuvos žaibo šachmatų internetu čempionatas, sutraukęs nemažą dalį šalies grietinėlės. Turnyre dalyvavo Lietuvos čempionas tarptautinis meistras (IM) Tomas Laurušas (FIDE žaibo šachmatų reitingas 2550), trys didmeistriai – GM Titas Stremavičius (2505), GM Paulius Pultinevičius (2439) ir GM Darius Zagorskis (2416), Lietuvos moterų rinktinės vedlė IM Deimantė Daulytė-Cornette (2285) bei dar keliolika tituluotų žaidėjų.  Matydami tokias pavardes sąraše, sudalyvauti istorinio renginio dalimi viso panoro net 158 šachmatininkai, kurių ne vienas puosėlėjo ambicijas pakovoti dėl generalinio rėmėjo „TOPsport“ įsteigtų prizų. Įtemptoje 13 ratų kovoje žaidėjai turėjo sąlyginai nedaug laiko apmąstyti savo ėjimus – 3 minutes partijai bei po 1 sekundę priedo už atliktą ėjimą.

„Pasaulyje dėl COVID-19 grėsmės įšalus sporto pasauliui, džiaugiamės suradę alternatyvų. Ilgą laiką treniruočių pobūdžio pasižaidimui naudoti šachmatai internetu dėl aplinkybių tapo vienintelė terpė varžytis. Jei neklystu, lietuviai tapo pirmaisiais Europoje, surengusiais oficialų šachmatų internetu čempionatą. Atsilikome tik nuo egiptiečių, bet jie savo čempionatą pradėjo penktadienį ir vykdys kelias etapais“, – teigė turnyro organizatorius Andrius Paulauskas.

Reitingo favoritas T.Laurušas surinkdamas 11,5 taško iš 13 galimų įrodė savo pranašumą, debiutinį pasiruošimą bei tikslumą lemiamais momentais. Kertiniu turnyro momentu tapo Tomo partija su IM Valerijumi Kazakouskiu (2545). Įtemptoje kovoje Tomas su vos keliomis sekundėmis ant laikrodžio tiksliai manevravo žirgo ir pėstininko prieš rikį baigmėje ir galiausiai apgavo Lietuvoje apsigyvenusį iš Baltarusijos kilusį studentą. Šį pergalė, vėliau paaiškėjo, leido Tomui iškovoti pagrindinį prizą, V.Kazakouskį nustumiant į antrąją vietą su 11 taškų iš 13.

Bronzą kiek netikėtai iškovojo Lietuvos rinktinės narys FM Rokas Klabis (2275), buvęs vos 14-as reitingo sąraše. Rokui pavyko įgauti didžiulį pranašumą prieš T.Laurušą, kurio nepavyko realizuoti, tačiau pavyko atimti pusę taško iš turnyro favorito, o galiausiai su 10 taškų įsitvirtinta podiume.

Tarp 4-6 vietas surinkusių ir po 9,5 taško pasidalinusių šachmatininkų buvo ir abu šviežiausi Lietuvos didmeistriai, tačiau pagal papildomus rodiklius abu juos aplenkė T.Stremavičiaus jaunesnysis brolis Pijus (2175), sužaidęs įspūdingą turnyrą ir nuskalpavęs ne vieną tituluotą varžovą. Labai arti pergalės P.Stremavičius buvo ir prieš savo vyresnį brolį, tačiau aukšto lygio varžovui pavyko išsisukti. 16-metis kaunietis tapo iškovojo ir LR Seimo narės bei didmeistrės Viktorijos Čmilytės-Nielsen vardo taurę, skirtą šachmatininkams iki 18 metų.

Moterų įskaitoje su 9 taškais iš 13 stipriausia tapo D.Daulytė-Cornette. Ji iškovojo LR Seimo nario Juliaus Sabatausko vardo taurę. Su naujagime ant rankų kone visą turnyrą žaidusi viena stipriausių Lietuvos šachmatininkių turnyro pabaigoje nugalėjo keletą stiprių oponenčių, tarp kurių ir konkurenciją jai ilgai turnyre palaikiusią Dominyką Batkovskytę (2129). Taip ji sugebėjo reabilituotis už ankstyvus pralaimėjimus kitoms iššūkį metusioms moterims – WIM Salomėjai Zaksaitei (2009) ir WFM Giedrei Vanagaitei (2003).

Veteranų (virš 50 m.) įskaitoje „Admiral” taurę iškovojo tik neseniai į šią kategoriją prisijungęs D.Zagorskis, surinkęs 9 taškus iš 13 ir artimiausius persekiotojus aplenkęs net dviem taškais. Turnyre Darius pasižymėjo garbingu žaidimu, atpažindavęs ir leisdamas varžovams atitaisyti akivaizdžius kompiuterio pelės nuslydimus, tad galiausiai laimė nusišypsojo ir jam.

Turnyras vyko žaidėjams sužaidžiant per chess.com portalą (pagal tarptautinės kategorijos teisėjo Raimondo Paliulionio paskelbtus burtus) bei vėliau pranešant rezultatą. Turnyro direktorius Andrius Paulauskas bei kiti komandos nariai skyrė didžiulį dėmesį „šachmatų dopingo“ – naudojimosi kompiuterio analizės programomis – prevencijai ir gyvai konsultuojamasi buvo net su šios srities ekspertais iš JAV. Nors užtikrinti sąžiningą žaidimą internete yra itin sudėtinga, tačiau tarp stipriausių žaidėjų sukčiavimo atvejų pavyko išvengti.

Varžybų transliaciją stebėti padėjo šachmatininkas ir sporto komentatorius Romanas Buršteinas, kartais padedamas Seimo narių šachmatininkų: GM Viktorijos Čmilytės-Nielsen bei

Rėmėjų dėka organizatoriams pavyko užtikrinti nemokamą dalyvavimą, tačiau kiekvienas dalyvis buvo sumokėti savanorišką mokestį paremiant „Laisvės TV“ iniciatyvą „Laikykitės, medikai“.

Turnyro rezultatai.