Gimtadienį švenčiantis Vilkaviškio klubas orientuojasi į jaunimą


Originaliai tekstas publikuotas Vilkaviškio krašto laikraštyje „Santaka“, aut. Andrius Grygelaitis.

„Širvintos“ pirmininkė Dalia Jaškūnienė (dešinėje) bei narė Rasa Čibirkienė klubo gimtadienį paminėjo Vilkaviškio eglučių parke pastatydamos jubiliejinį šachmatininkų medelį.

Praėjusią savaitę Vilkaviškio šachmatų klubas „Širvinta“ paminėjo 25-erių metų sukaktį. Vienu metu atrodė, kad Kęstučio Dambravos įkurtam klubui nelemta toliau gyvuoti, tačiau maždaug prieš dešimtmetį kelių entuziastų dėka „Širvinta“ vėl ėmė burti šios sporto šakos atstovus.

Nenorėjo, kad išnyktų

Šiandien „Širvinta“ vienija 13 narių, tačiau entuziastų, reguliariai stumdančių šachmatų figūrėles ir dalyvaujančių klubo rengiamose varžybose, yra žymiai daugiau. Klubą 1995 m. gruodžio 2 d. oficialiai įregistravo mokytojas Kęstutis Dambrava. Iš pradžių jo auklėtiniai neturėjo itin gerų sąlygų treniruotis, tačiau, nepaisant to, jiems pavyko iškovoti ne vieną skambią pergalę. K. Dambravos mokiniai buvo tapę Lietuvos čempionais, laimėję ne vieną svarbų turnyrą.

„Prisimenu, kaip K. Dambrava Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje surengė Lietuvos moterų šachmatų čempionatą. Man pačiam teko jame teisėjauti. Tai buvo itin aukšto lygio renginys“, – pasakojo jaunuosius Vilkaviškio šachmatininkus treniruojantis marijampolietis Rolandas Martinkus.

Bėgant metams K. Dambrava pamažu atitolo nuo „Širvintos“ veiklos, o perimti vadovavimo kurį laiką nebuvo kam. Tik maždaug prieš dešimtmetį keletas entuziastų nusprendė vėl atgaivinti merdėjantį klubą. Jo pirmininku iš pradžių buvo išrinktas Gintautas Janulaitis, tačiau greitai jį pakeitė Stasys Kružinauskas. Būtent su jo atėjimu klubas vėl tapo aktyvus. Kaip tik tuo metu Vilkaviškio sporto mokykloje ėmė dirbti R. Martinkus, kuris pradėjo burti jaunuosius šachmatininkus. Per keletą metų bendromis pastangomis Vilkaviškyje vėl ėmė „siausti šachmatų virusas“.

„Aš pats anksčiau dalyvaudavau K. Dambravos organizuotuose turnyruose. Galiausiai jų skaičius labai sumažėjo. Nesinorėjo, kad klubas išnyktų. Ėmėme galvoti apie „Širvintos“ atgaivinimą. Tuo metu aktyviai šiuo klausimu dirbo Vytautas Janulevičius, Ovidijus Vyšniauskas bei dar keli šachmatų entuziastai. Nuo pat pradžių stengėmės burti rajono šachmatininkų bendruomenę. Organizavome daug varžybų, sportininkus viliojome įvairiais prizais. Žingsnis po žingsnio vėl tapome matomi“, – prisiminė S. Kružinauskas.

Pasikeitė vadovai

Nuo praėjusių metų kovo „Širvintai“ vadovauti ėmė Dalia Jaškūnienė. S. Kružinauskas teigė, kad tai įnešė dar daugiau įvairovės į klubo gyvenimą.

Buvęs pirmininkas džiaugėsi, kad kai nereikia rūpintis varžybų organizavimu, jis gali dar labiau mėgautis žaidimu bei koncentruotis į jaunosios šachmatininkų kartos ugdymą. S. Kružinauskas dirba Lietuvos šachmatų mokykloje bei šio žaidimo paslapčių moko jaunuosius Pilviškių, Alvito, Pajevonio bei Klausučių mokinius. Jis šachmatų užsiėmimus taip pat veda ir Vilkaviškio „Ąžuolo“ progimnazijoje.

Iš S. Kružinausko klubo vairą perėmusi D. Jaškūnienė nuo pat pradžių stengėsi koncentruotis į jaunosios kartos ugdymą. Jos teigimu, tik taip galima užtikrinti, jog ir ateityje netrūks šio žaidimo mėgėjų. Siekiant šachmatais sudominti kuo daugiau jaunimo, klubo „Širvinta“ iniciatyva praėjusiais metais pradėtos rengti mokyklų pirmenybės. Deja, dėl koronaviruso šiemet šių varžybų pratęsti nepavyko, tačiau viliamasi kitąmet jas vėl atgaivinti.

„Pernai sulaukėme išties didelio pasisekimo. Pamatėme, kad mokyklose yra daug šį žaidimą žaidžiančių vaikų, apie kuriuos anksčiau nieko nežinojome. O jiems patiems žaisti labai patiko. Tapti savo mokyklos čempionais gali praktiškai visi, nes nereikia kovoti prieš sporto mokyklos auklėtinius“, – kalbėjo D. Jaškūnienė.

„Širvinta“ rengia ir daugiau varžybų, į kurias atvyksta šachmatininkų iš visos Lietuvos. Klubo pirmininkės teigimu, siekiant tobulėti būtina žaisti ir prieš kitų miestų atstovus, nepaisant to, kad neretai jie pasirodo stipresni už vietinius žaidėjus.

Iš tradicinių klubo iniciatyva rengiamų turnyrų galima išskirti vaikus sutraukiantį „Suvalkijos pavasarį“, taip pat rajonines greitųjų, žaibo ir standartinių šachmatų pirmenybes, turnyrus, skirtus „Art Glacio“ bei Vilkaviškio seniūno taurėms laimėti bei „Čempionų karūnos“ varžybas, į kurias kasmet sukviečiami aštuoni geriausi rajono šachmatininkai. Kiekvienais metais pagal pasiektus rezultatus įvairiose varžybose išrenkama bei apdovanojama dvylika geriausių jaunųjų šios sporto šakos entuziastų. Šiais metais buvo pradėta ir dar viena graži tradicija – „Supermėgėjų“ turnyras, skirtas oficialiose varžybose niekada nežaidusiems rajono gyventojams.

„Klubo nariai ir patys aktyviai dalyvauja kitose šalyje rengiamose varžybose. Nuo 2014 m. vykstame į Europos čempionatus. Esame dalyvavę varžybose, surengtose Estijoje, Baltarusijoje, Monake bei Šiaurės Makedonijoje. Įprastai užsienyje bandome ne tik garbingai atstovauti savo kraštui, bet ir stengiamės apžiūrėti mums dar nematytas šalis. Iki šiol didžiausią įspūdį paliko Šiaurės Makedonija“, – pasakojo D. Jaškūnienė.

Esperanto šachmatų lyga

Šiuo metu vyriausias klubo narys – prieš kelias dienas 79-ąjį gimtadienį atšventęs Alvite gyvenantis Vidmantas Liubinas. Įdomus sutapimas – jis gimęs tą pačią gruodžio 2 d., kaip ir įkurta „Širvinta“. Pats alvitietis į klubo gyvenimą įsijungė 2004 m. V. Liubinas teigė, kad jam šachmatai reiškia išties daug. Jis šį žaidimą žaidžia nuo mažens, turi sukaupęs gausią su šachmatais susijusių pašto ženklų kolekciją, o jo knygų lentynoje yra apie 40 šį žaidimą aprašančių leidinių.

V. Liubinas kadaise mokėsi esperanto kalbą ir netgi dalyvavo tuometinėje esperanto šachmatų lygoje. Tarpusavyje šia kalba bendraujantys žmonės šachmatais žaidė susirašinėdami laiškais.

„Viena partija trukdavo apie metus. Iš tikro buvo gana nyku, bet kartu ir žavu“, – šypsojosi V. Liubinas.

Iki koronaviruso pradžios jis aktyviai dalyvavo įvairiose „Širvintos“ klubo organizuojamose varžybose, tačiau pastaruoju metu dažniausiai šachmatais žaidžia tik internete.

„Sykiu gyvena vienas daug jaunesnis giminaitis, tai kartais ir su juo susėdame prie šachmatų lentos. Bandau jam perteikti savo patirtį“, – teigė V. Liubinas.

Planuose – knygelė

Kalbėdama apie ateitį, klubo pirmininkė D. Jaškūnienė pasakojo norinti ir toliau daug dėmesio skirti jaunosios kartos ugdymui. Ji svajoja per artimiausius keletą metų išleisti darželinukams skirtą knygelę, kurioje vaikučiai būtų supažindinami su šachmatų pagrindais.

„Tiek Vilkaviškyje, tiek visoje Suvalkijoje yra nemažai stiprių ir perspektyvių sportininkų. Mus jau puikiai atpažįsta kaimyninėse valstybėse, o kai dėl koronaviruso daugiau žaisti ėmėme internete, apie mus sužinojo net tokių šalių, kaip Kolumbija šachmatų pasaulio atstovai“, – sakė R. Martinkus.

Marijampolėje gyvenantis treneris ne tik moko šio žaidimo paslapčių jaunuosius mūsų rajono sportininkus, bet ir pats įvairiose varžybose gina „Širvintos“ garbę.

Klubo nariai ketino atšvęsti 25-erių metų gimtadienį, tačiau viską pakoregavo COVID-19 virusas. Visgi ši proga neliko nepaminėta. Vilkaviškio kalėdinių eglučių puošimo konkursui pristatytas jubiliejinis klubo medelis. Jį galima išvysti miesto centre stovinčiame eglučių parke.